İsrail Çalışma Vizesi

İsrail çalışma vizesi başvuru işlemlerinde diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahipleri İsrail’e yapacakları 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Fakat umuma mahsus pasaport sahibi Türk vatandaşları İsrail’e seyahat etmeden önce vize almaları gereklidir. İsrail çalışma vizesi için gereken evrakları hazırlayarak başvuru yapabilirsiniz. İsrail çalışma vizesinin onaylanması için İsrail Devleti’nin vize başvuru şartlarını eksiksiz ve doğru olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. İsrail çalışma vizesi başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi yalnızca İsrail Konsolosluğu’nun inisiyatifindedir.

İsrail Çalışma Vizesi Hakkında

İsrail çalışma vizesi, İsrail’de kalış amacı belirli bir zaman için onaylanmış olan bir vize türüdür. İsrail çalışma vizesi İçişleri Bakanlığı’nın onayı ile verilmektedir. İsrail Konsolosluğu başvuru sahibini gerekli gördüğü durumlarda görüşmeye çağırabilmektedir. İsrail çalışma vizesi için başvuruya şahsen gelmenize gerek bulunmamaktadır. İsrail çalışma vizesi başvurusu İsrail Konsolosluğuna ya da konsolosluğun yetki verdiği vize merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Başvuru sahibi İsrail çalışma vizesi için gereken evrakları hazırlandıktan sonra başvuru dosyası işleme alınarak çalışma vizesi düzenlenmektedir.

İsrail çalışma vizesinin geçerliliği İçişleri Bakanlığı’nın yönetmeliğine uygun olarak verilir. İsrail çalışma vizesi alan kişi İsrail’e vizede belirtilen süre içinde giriş yapmalı ve belirtilen süre içinde ülkede ikamet etmesi gereklidir. İsrail çalışma vizesine sahip olan kişi vizesinin süresini uzatmak isterse İçişleri Bakanlığı’nın nüfus müdürlüklerinden birisine başvuru yapabilmektedir.

İsrail Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar

  1. Geçerlilik süresi en az 1 yıl olan pasaport
  2. Başvuru formu
  3. Kimlik fotokopisi
  4. İki adet 5x5cm ebatlarında biyometrik güncel fotoğraf
  5. Apostil kaşeli sabıka kaydı
  6. Apostil kaşeli doğum belgesi
  7. Konsolosluk tarafından kabul edilen hastanelerde yaptırılmış tıbbı muayenelerin sertifikasyonu. Bu ek olarak tüberküloz, hepatit ve HIV kan testlerinin sonuçlarını kapsamalıdır.
  8. Parmak izi alımının beyanı. İsrail Devleti ülkeye çalışmak amacıyla giriş yapan yabancılardan parmak izi almaya başlamıştır.

İsrail Çalışma Vizesi, israil vize işlemleri

İsrail Çalışma Vizesi Ücreti

İsrail çalışma vizesi başvuru işlemlerinde kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrası için en az 1 yıl geçerliliğinin olması gereklidir. İsrail çalışma vize ücreti İsrail’de kalınacak süreye, mesleki durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

İsrail Çalışma Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsrail çalışma vizesi en az 10-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. İsrail vize başvuru işlemlerine seyahat tarihinden en az 15 gün önce başlanılması tavsiye edilmektedir. Ancak başvuru işleminin İsrail Konsolosluğu’nun resmi tatil günlerine denk gelmesi halinde başvuru süreci uzayabilmektedir. İsrail Konsolosluğu’nun ek evrak talep etmesi vize çıkış süresini etkileyebilir. Vize başvurusunda bulunulurken doğru evraklarla başvuruda bulunulması önem arz etmektedir.

İsrail çalışma vizesi başvurusu eğer reddedilirse tekrar vize başvurusunda bulunulabilmektedir. Başvurunun tekrar ret almaması için başvuru esnasında sizden istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlamalı ve başvurunuzda birbiriyle çelişen beyanlar bulunmamasına dikkat etmelisiniz.

ÖNEMLİ NOT: Pasaportlarında İsrail vizesi olan kişiler, Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Kuveyt, Libya, Lübnan, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan ve Yemen’e giriş yapamazlar.

İsrail Konsolosluğu vize başvuru işlemlerinde randevu ile başvuru yapılmamaktadır. İsrail çalışma vizesi başvurularında başvuru sahibi konsolosluğa ve büyükelçiliğe vize merkezleri vasıtasıyla başvuru yapabilirler. İsrail Konsolosluğu vize başvurusunda bulunan kişilerin vize işlemlerini yürütmekten sorumlu atadıkları temsilciler aracılığıyla yapılan başvuru işlemlerini değerlendirmeye almaktadır.

İsrail Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: embassies.gov.il