İsrail Vize Başvurularına İlişkin

İsrail Devleti’ne seyahat edecek Türk vatandaşları, ülkeyi ziyaretleri öncesinde İsrail vizesi almaları gerekmektedir. İsrail Kapı Vizesi uygulaması bulunmamaktadır. İsrail Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında yapılan vize muafiyeti anlaşmasınca; T.C. Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport hamillerinin, İsrail’e 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla yapacakları seyahatlerinde vize muafiyetinden faydalanmaktadırlar. 

İsrail vize başvuruları, seyahat amacına ve ülkede kalış süresine göre değişmektedir. İsrail Konsolosluğu vize başvurusu yapacak kişileri; İsrail Göç Vizesi A/1, İsrail Geçici Konaklama Vizesi A/2, İsrail Öğrenci Vizesi A/3, İsrail Din Adamı Vizesi B/1, İsrail Çalışma Vizesi B/2, İsrail Ziyaretçi Vizesi kategorilerinden biri ile müracaatlarını oluşturmaları konusunda uyarmaktadır. 

İsrail Vize Başvuru İşlemleri

İsrail vize işlem başvuruları randevu ile kabul edilmemektedir. İsrail vizesi için başvuru sahibi müracaatı şahsen yapmak zorunda değildir. İsrail Konsoloslukluğu İsrail vize işlemleri üzerine çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığıyla yapılan İsrail vize başvurularını da kabul etmektedir. İsrail vize işlemleri sonuçlanma süresi 7-10 iş günüdür. Ancak İsrail vizesi başvurusu öncesinde İsrail ve Türkiye resmi tatil günlerinin kontrol edilerek, başvuru işlemlerine başlanmasında fayda bulunmaktadır.
İsrail Konsolosluğu vize müracaatı ve pasaportların geri dağıtımı gibi işlemleri haftaiçi Pazartesi-Cuma günleri, Saat: 10:00 - 13:00 saatleri arasında yapmaktadır. İsrail vize başvurusu onaylanan pasaportların teslimi sadece Pasaport Teslim Makbuzu karşılığında, İsrail Konsolosluğu vize görevlisi tarafından yapılmaktadır.

İsrail Vize Başvurusu, İsrail Vize işlemleri

İsrail Vizesi Başvuru Evraklarına İlişkin

İsrail vize başvuru sahiplerinin, vize işlem başvurusu öncesinde İsrail’e seyahat edecekleri pasaportun geçerlilik süresinin seyahat dönüş tarihinden sonra en az 1 yıl olduğundan emin olmaları gerekmektedir. 
İsrail vize işlemleri için kullanılacak olan fotoğrafın istenilen standartlara uygun olmasına dikkat edilmelidir. İsrail vizesi fotoğraf ölçüsü 5x5 cm boyutunda, biometrik ve güncel olması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olmayan fotoğraflarla yapılan İsrail vize başvuruları ise istisnai durumlar dışında kabul edilmeyecektir.

İsrail vize başvurusu yapan tüm başvuru sahipleri, İsrail Vize Başvuru Formu eksiksiz olarak yanıtlaması, seyahat amacını destekleyen belgelerle başvuru dosyasını hazırlaması ve  seyahat bitiminde Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağlarının ve seyahat için yeterli maddi kaynağının bulunduğuna dair kanıtlayıcı belgeleri sunması gerekmektedir. İsrail’e havayolu ile seyahat tarihlerini kapsayan gidiş-dönüş uçak bileti sunulması gerekmektedir.

İsrail Seyahati Yapacak Türkiye Vatandaşlarına Duyuru

İsrail vizesi daha önceden pasaporttan ayrı bir karta basılabilmekteydi ancak artık İsrail vizesi ayrı bir karta basılarak verilmemektedir. İsrail’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının pasaportuna basılmaktadır.

ÖNEMLİ NOT:  Pasaportlarında İsrail vizesi veya İsrail’e giriş-çıkış damgaları bulunan şahıslar, Gine-Bissau’ya varışlarında hudut makamlarınca mülakata tabi tutularak, bu mülakat sonucunda ülkeye girişe karar verildiği bildirilmektedir.

Pasaportlarında İsrail vizesi bulunanlar Birleşik Arap Emirlikleri, İran, Kuveyt, Libya, Lübnan, Suriye, Sudan, Suudi Arabistan ve Yemen’e giriş yapamamaktadırlar.

İsrail Vize Başvurularının Sonuçlanma Süreleri Hakkında

İsrail vizesi başvuruları maksimum 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanırken, İsrail seyahat tarihinden en az 10 ila 15 gün önce İsrail vize işlemlerine başlanmış olması gerekir.  İsrail Konsolosluğu başvuru dosyasının değerlendirilme sürecinde, İsrail seyahat amacının net şekilde anlaşılmaması durumunda, konsolosluk yetkilileri tarafından ek evrak ya da görüşme talebi isteyebilmektedir.

İsrail Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: embassies.gov.il