İsrail Ticari Vize Hakkında

İsrail ticari vizesi çalışanlar ve şirket sahipleri olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır. İsrail ticari vize başvuru sahibi İsrail’de ticari faaliyette bulunmak için durumuna uygun olan ticari vizeyi seçerek ve gerekli evrakları hazırlayarak başvuru işlemini tamamlayabilir.

İsrail Ticari Vize

İsrail ticari vizesi başvuru evraklarında İsrail’de ticari faaliyette bulunulan firmadan alınan davet mektubunun eklenmesi gerekmektedir. İsrail ticari vize başvuru evrakları iş sahibi ve çalışan olarak ayrılmaktadır. Türkiye’de bir şirkete bağlı olarak çalışan kişi şirketin antetli kağıdına işvereni tarafından bizzat yazılmış dilekçeyi, eğer şirket sahibi ise şirketin antetli şahsen İsrail Konsolosluğu’na hitaben yazılmış dilekçeyi ibraz etmesi gereklidir.

İsrail Ticari Vize için Gerekli Evraklar

 1. İsrail Vize Başvuru Formu. İsrail Ticari (B/1) Vizesi başvurularında başvuru sahiplerinin, İsrail Vize Başvuru Formu’nu doldurmaları esnasında dikkat etmeleri gereken hususlar: İsrail Vize Başvuru Formu, büyük harflerle okunaklı bir şekilde el yazısı ile eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunda verilen bilgilerin, başvuru dosyasında sunulan evraklarla desteklenmesi, vizenin daha kısa sürede işlenmesini sağlayacaktır. İsrail Vize Başvuru Formu’nun imzalanması ihmal edilmemelidir.
 2.  Pasaport. İsrail Ticari Vize müracaatında pasaportta aranan şartlar;  başvuru yapılacak pasaportun son 10 yıldan eski olmamasına, İsrail seyahatinden dönüş sonrası en az 1 yıl geçerliliği olmasına, vize etiketinin basılabilmesi için yan yana en az 2 boş sayfanın bulunmasına ve yıpranmış veya yırtık olmamasına dikkat edilmelidir. İsrail Büyükelçiliği ve İsrail Konsolosluğu, pasaportlara eklenen sayfaları kabul etmemektedir.

ÖNEMLİ: Ayrıca, İsrail Ticari Vize müracaatı sırasında eski pasaport ve güncel tarihli pasaportun işlenmiş bütün sayfaların fotokopilerinin sunulması şarttır.

 1. Biometrik Fotoğraf. İsrail Ticari Vize başvurusu için kullanılacak fotoğrafın daha önceki vize başvurularında kullanılmamış olması ve 6 aydan eski olmaması mecburidir. Fotoğraf, 5x5cm ölçülerinde, arka fonu beyaz ve 2 adet olmalıdır. Baş üstünde ve çene altında mesafe olmalı; tüm yüz net bir şekilde görünmeli ve yüzün saç veya örtü ile kapanmaması gereklidir. Biometrik fotoğraf, fazla parlak/koyu/gölgeli/lekeli veya zımbalı olmamasına dikkat edilmelidir. 
 2.  T.C. Kimlik Cüzdanı. İsrail Konsolosluğu’na İsrail Ticari Vize müracaatı için başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin beyanı için; Nüfus Cüzdanı’nın ön ve arka yüz bilgilerini gösteren, fotokopisi sunulmalıdır.
 3. İsrail Vize Dilekçesi. İsrail Ticari Vize Dilekçesi, İsrail Konsolosluğu’na başvuru sahibinin vize talebini açıklayıcı; Türk firma yetkilisi tarafından, seyahat sebebini, seyahat tarihlerini, seyahatin masraflarının karşılandığını, seyahat tarihlerinde işten izinli olduğu gibi bilgileri içeren bir İzin Onayı olmalıdır. Kurum/Şirket yetkili kişisi tarafından imzalı, kaşeli ve antetli hazırlanmalıdır.

Kişi Şirket Sahibi ise;

 • Şirketinin antetli kağıdına seyahat planını, amacını ve şirketteki ortaklık/pozisyonunu anlatan bir dilekçe olmalıdır.
 • Davetiye. İsrail’deki şirketin antetli kağıdına imzalı ve kaşeli olarak.
 • Pasaport. En az 1 yıl geçerli olmalıdır.
 • Kimlik fotokopisi
 • İki adet 5x5 cm ebatlarında arka fonu beyaz güncel fotoğraf.
 • Vize talep dilekçesi. Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa istinaden yazılmış kaşe ve imzalı olarak.
 • Güncel tarihli şirket evrakları. Vergi levhası, imza sirküler, faaliyet belgesi, sicil gazetesi fotokopisi.
 • Son 3 ayı gösteren en az 4000 TL mevduatı olan banka hesap dökümü. Kaşe, ıslak imza ve imza sirküleri ile birlikte.

Kişi Çalışan ise;

 • Davetiye. Davet eden kişinin İsrail pasaportu ile kimliğinin fotokopisi.
 • Pasaport. En az 1 yıl geçerli olması gereklidir.
 • Kimlik fotokopisi.
 • 2 adet arka fonu beyaz 5x5 cm ebatlarında güncel fotoğraf
 • Vize talep dilekçesi. İşveren tarafından şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa istinaden yazılmış, kaşe ve ıslak imzalı dilekçe.
 • Güncel tarihli şirket evrakları. Faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi fotokopisi.
 • SGK 4A hizmet dökümü ve işe giriş bildirgesi.
 • Son 3 ayı gösteren ıslak imzalı ve kaşeli maaş bordrosu.
 • Son 3 ayı gösteren en az 4000 TL bakiyesi olan banka hesap dökümü. Kaşeli, ıslak imzalı ve imza sirküleri ile birlikte.

İsrail ticari vizesinin onaylanması için İsrail Devleti’nin vize başvuru şartlarının eksiksiz olarak yerine getirilmesi gerekmektedir. İsrail Konsolosluğu eğer gerekli görürse ek evrak talep edebilmektedir. İsrail ticari vize başvurusu için bizzat başvuru yapmanıza gerek bulunmamaktadır. İsrail ticari vizesi başvuru işlemleri İsrail Konsolosluğu ve konsolosluğun yetki verdiği vize merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

İsrail ticari vize başvuru sahibinin uçak ve otel rezervasyon bilgilerini ibraz etmesi önemlidir. İsrail Konsolosluğu’na belirtilen tarihteki otel rezervasyonu ve seyahat programının ayrıntılarını içeren belgelerin beyan edilmesi gerekmektedir. Konsolosluğun İsrail’de kalınacak süre içinde başvuru sahibinin kalacağı otelin adresini ve rezervasyon belgelerini görmesi gerekebilir.

İsrail Ankara Büyükelçiliği ve İsrail İstanbul Başkonsolosluğu vize ile ilgili kararını vermeden önce gerekli görürse başvuru sahibini görüşmeye çağırmaya veya ek belge isteme hakkı bulunmaktadır. İsrail ticari vize başvuruları hakkında verilecek kararalar İsrail Konsolosluğu’nun inisifiyatindedir.

İsrail Konsolosluğunu resmi tatil günlerine denk gelmemesi halinde İsrail ticari vizesi 7-10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. İsrail ticari vize işlemlerine seyahat tarihinden en az 15 gün önce başlanılması tavsiye edilmektedir.
İsrail ticari vize başvurusu eğer reddedilirse tekrar vize başvurusunda bulunulabilir. Başvurunun yeniden ret almaması için başvurusu esnasında istenmekte olan evrakları tam olarak hazırlamalı ve başvuru dosyasında birbiriyle çelişen evraklar olmamasına özen gösterilmelidir. İsrail ticari vize ücreti İsrail’de kalınacak süreye ve mesleki durumunuza göre değişiklik göstermektedir.

İsrail iş ziyareti sebebi bir ticari organizasyon veya fuara katılım ise; giriş bileti, giriş kartı ya da ticari organizasyonun bilgilerini içeren katılım dokümanları ibraz edilmelidir.

DİKKAT! İsrail Ticari Vize müracaatında bulunan kişinin İsrail seyahatinin devamında diğer ülkelere seyahatini sürdürmesi halinde, bu seyahate dair tarih ve seyahat planının (rezervasyon bilgileri) detayları hakkında bilgilendirme yapılmalıdır.

İsrail Ticari Vize, İsrail Vize işlemleri

İsrail Ticari Vize Davetiyesi

İsrail Konsolosluğu’na, davet eden İsrail şirket/kişi tarafından Davetiye yazılmalıdır. Davet edilen kişinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, seyahatin sebebi, seyahat tarihleri ve davet eden kişinin kimlik bilgisi, şirketteki görevi, firmanın ünvanı ve  iletişim bilgisini içeren şekilde hazırlanmalıdır. Davetiye, antetli kağıda ve kaşeli olması zorunludur. 

İsrail Ticari Vize için başvuru sahibi, İsrail’e sanatsal etkinlik veya konferansa katılım amacıyla gidiyorsa; etkinliği düzenleyen firma tarafından gönderilen Davetiye veya sanatsal hizmet sağlayıcısı ile imzalanan Sözleşme veya yaratıcı bir eser için gönderilen Davetiye. Belgelerde başvuru sahibinin ismi bulunmalıdır. Davetiye belgesi işlem yapılacak İsrail Konsolosluğuna Faks çekilmelidir. 

Mali Durumun Beyan Edilebilmesi için Gerekli Belgeler

İsrail Konsolosluğu, İsrail’e ticari seyahat gerçekleştirecek olan başvuru sahibinin seyahat masrafları karşılığı bakiyeyi teminat olarak gösteren; İşveren Mektubu’nda masrafların şirket tarafından karşılandığına dair beyan olmaması halinde şahsi hesabın son 3 aylık aktif banka hesap dökümü (güncel tarihli).

İş/Mesleki Duruma Bağlı Hazırlanması Gereken Evraklar

İsrail Ticari Vize başvuru işlemlerinde bulunan kişinin bağlı bulunduğu Kurum/Şirkete bağlılığını ibraz eden belgeler; SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü.
İsrail Ticari Vize başvurusu yapan kişi Avukat-Doktor-Eczacı-Diş Hekimi-Mühendis ise; mesleği ile ilgili Oda Kaydı yada Meslek Kimlik Kartı ibraz edilmelidir. 
İsrail Ticari Vize başvurusu yapan kişi yabancı uyruklu ise; T.C. Oturma/İkamet İzni: seyahat dönüş tarihinden itibaren en az 1 yıl geçerliliği bulunması zorunludur.

Seyahat Planını Destekleyen Belgeler

İsrail Ticari Vize başvuru sahibinin İsrail’e ticari ziyaret tarihlerine uygun; ulaşım ve konaklama planını teyit edici rezervasyon bilgilerini sunması önemlidir. Gidiş/dönüş uçak rezervasyonu, öngörülen tarihlerde uçuşuna ilişkin bilgiler: tarih, gidiş-dönüş yön, yolcunun adı yazılmış olmalıdır. Aynı anda birden fazla yere seyahat varsa; seyahat planının tüm detayları paylaşılmalıdır. 

İsrail Konsolosluğu/Büyükelçiliği, öngörülen tarihte otel rezervasyonu veya seyahat konaklama programının detaylarını belgeleyen evrakların tümünün ibrazını; İsrail’de kalınan süre boyunca başvuru sahibinin konaklayacağı otelin açık adresi ve başvuru sahibi adına düzenlenmiş otel rezervasyon evraklarını görmesi gereklidir.   

ÖNEMLİ: Ankara İsrail Büyükelçiliği ya da İstanbul İsrail Başkonsolosluğu, vize talepleri ile ilgili karara varmadan önce gerekli görmesi halinde başvuru sahiplerini görüşmeye çağırma veya ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

İsrail Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: embassies.gov.il